New York Times İlanı, Sebebi ve Talepleri

New York Times’da çıkan bu bildiri hakkında çok konuşuldu, çok yazıldı, çizildi. Çok suçlamalar yapıldı. İhtiyaç hissedersek, yeri gelirse cevaplarız. Ancak biz biliyoruz ki, halkımız niyeti çok iyi anlıyor ve mesnedsiz suçlamalar hiçbir işe yaramayacak. İşte NYT bildirisinin sebebi ve amacı:

Türkiye halkı konuştu: Ezilmeyeceğiz!

Milyonlarca insan, İstanbul Gezi Parkı’nın korunması için başlayan barışçıl direnişe, Hükümet’in gösterdigi şiddet dolu tepkiye isyan duyuyor.


İsyandayiz, ama şaşırmadık.

Erdoğan’ın Başbakanlık yaptığı son on yıllık dönemde, temel hak ve özgürlüklerimizin hiçe sayıldığına tanık olduk. Bir çok gazetecinin, sanatçının ve seçimle iş başına gelmiş temsilcinin tutuklandığını, ifade özgürlüğünün, azınlık ve kadın haklarının çiğnendiğini gördük. Bütün bunlar bize AKP iktidarının demokrasiyi ilerletmek konusunda samimi olmadığını gösterdi.

Başbakan, defalarca, halkının kaygılarını ve dileklerini küçümseyip savuştururken, Türkiye basını utanç verici derecede sessiz kaldı.

Türkiye’nin her yerinde cesaretle direnen insanlar halktan, sade vatandaşlardır. Aramızda her nesilden, her dinden, her etnik, sosyoekonomik ve siyasi kimlikten, her cinsiyetten ve cinsel tercihten insanlar var. Bizi bir araya getiren Türkiye’nin geleceği icin duyduğumuz kaygıdır. Çünkü bu gelecek hepimizin.

Polis şiddetinin sona ermesini talep ediyoruz.
Bağımsız ve özgür bir basın talep ediyoruz.
Ayrımcılık ve çıkarcılık üzerine kurulu bir siyaset yerine, vatandaş ile seçilmis temsilciler arasinda açık ve demokratik bir diyalog talep ediyoruz.
Hükümetin can kaybına da sebep olan yetki ve güç istismarının soruşturulmasını talep ediyoruz.

Sizi birlikte düşünmeye ve bizimle dayanışmaya davet ediyoruz!